کانی آزبست و خطرات آن؛ آزبست چيست؛ کاربرد آزبست

کانی آزبست و خطرات آن

طبقه بندی آزبست ها

 

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.نخستین بار در ۳۰۰ سال قبل از میلاد، تئوفراستوس که از شاگردان ارسطو بود در کتاب خود به نام “درباره سنگ‌ها” به ماده بدون نامی، شبیه چوب پوسیده که در اثر اختلاط با نفت می‌سوزد، بدون آنکه آسیبی ببیند اشاره کرده‌است که بعدها این ماده آزبست نام گرفت. در ساختمان آزبست، پنبه کوهی یا پنبه نسوز، عناصری مانند سیلیس، منیزیم و آهن وجود دارد. آزبست در طبیعت به رنگهای سفید، قهوه‌ای و آبی به چشم می‌خورد.

 

کاربرد آزبست

هم اکنون در صنعت، از آزبست برای مصارف زیر استفاده می‌شود:

1.عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی

2.عامل افزایش دهنده نقطه اشتعال در منسوجات و محصولات کاغذی

3.عامل افزایش مقاوت لنت‌های ترمز و کلاچ در برابر سایش

 

مهم‌ترین فرآورده های آزبستی

1. محصولات آزبستی سیمانی: شامل لوله‌های آزبست سیمانی، ناودانی و صفحات ایرانیت، که در صنایع گوناگون بکار می‌روند.

2. جامه‌های نسوز: لباس، جلیقه، نمدها و دیگر مواد نسوز.

3.کاغذهای آزبستی: از این نوع کاغذها به عنوان پوشش لوله‌ها و عایقهای الکتریکی استفاده می‌کنند.

4. مواد مالشی و حرارتی: صفحه کلاچ، لنت ترمز، انواع واشر و غیره.

5. به‌عنوان ماده پرکننده: در آسفالت، رنگ شیمیایی، کاشی، پلاستیک.

در کشورهای در حال توسعه، به طور گسترده‌ای از لوله‌های آزبست سیمان استفاده می‌شود، بطوری که سی درصد لوله‌های انتقال رسانی آب شهری در هندوستان را شامل می‌شود و ۱۹ درصد از شبکه آبرسانی کانادا نیز از جنس آزبست سیمان است.

 

ممنوعیت استفاده از آزبست

آزبست موجود در لنت ترمز اتومبیل، عامل اصلی در ابتلاء به نوعی سرطان خطرناک است و به واقع با هر بار ترمز کردن و انتشار آزبست در فضا به این نوع سرطان مهلک نزدیک می شویم. کارشناسان محیط زیست بر ضرورت خاموش کردن سیگار در کنار خاموش کردن خودروها برای جلوگیری از تردد غیرضروری و امکان ادامه زندگی فردی و زیست جمعی شهروندان در کلان شهرها تاکید و تصریح می کنند.

خارج ساختن آزبست ها از ساختمانهايي كه در آنها آزبست به كار رفته ممكن است 100 بيليون دلار هزينه داشته باشد برخي مطالعات اخير نشان مي دهند هواي داخل چنين ساختمان هايي، داراي مقداري از رشته هاي آزبستي هستند كه به همان مقدار در هواي خارج از ساختمان وجود دارد. بعلاوه خارج ساختن نامناسب ميزان رشته هاي آزبستي كه مي توانند آلودگي ايجاد كند، در بيشتر موارد در اثر اين خارج كردن هاي نامناسب ميزان رشته هاي آزبستي كه مي توانند توسط هوا جابجا شوند ، مقدارش به مراتب بيشتر از مواقعي مي شود كه آزبست ها به همان صورت در محل باقي مي ماند..

هرترکیبی، پراش پرتو ایکس منحصر به فرد خودش را دارد و میتوان از این عامل برای تفاوت قائل شدن بین ترکیبات استفاده کرد. اشعه پرتو ایکس در کانی شناسی هم مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه XRD میزان درصد وجود ترکیبات آزبست و درصد وزنی این ترکیبات  را تعیین می کند و با میزان استاندارد مقایسه خواهد شد و میزان مجاز و ممنوعیت آن مشخص خواهد شد.

ازبست

ازبست , عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی

 

آزبست ها

کانی آزبست و خطرات آن؛ آزبست چيست؛ کاربرد آزبست - 4.8 out of 5 based on 4 votes

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active